Jaki rower indoor cycling wybrać? Polecane modele

| 0 Komentarzy
Profesjonaliści i osoby aktywne fizycznie często korzystają z rowerów indoor cycling. Który model wybrać?

Do czynienia mamy ze sprzętem wyjątkowym. Z jednej strony jest to wciąż rower treningowy, z drugiej jednak zastosowane systemy oraz materiały sprawiają, że potrafi on znacznie więcej niż urządzenia standardowe, kierowane do osób początkujących i do tych z niego niższymi wymaganiami.

Wybieramy najlepszy rower indoor cycling– co potrafi ten sprzęt?

Jak w przypadku każdego sprzętu do ćwiczeń, przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, warto przeanalizować najważniejsze parametry techniczne, a także porównać ze sobą wszystkie dostępne opcje.

Zanim jednak dojdziemy, należy wyjaśnić, co to jest rower indoor cycling. Mowa tu o specyficznym rodzaju rowerka treningowego, który ma imitować jazdę na prawdziwym rowerze szosowym. Koło zamachowe znajduje się z przodu, a napęd przenosi specjalnie dostosowany pasek bądź łańcuch. Ze względu na większe obciążenie i wzmacnianą konstrukcję, rower indoor cycling (lub trekkingowy) kierowany jest do profesjonalnych kolarzy chcących trenować pod dachem, jak również osób chcących realizować intensywny trening wytrzymałościowy.

Wszystko to zapewnia spinning. Jest to forma ćwiczeń z wykorzystaniem właśnie rowerów indoor cycling. W jego trakcie zmieniamy pozycję na siodełku – podnosimy się i wykonujemy dodatkowe ruchy. Warto podkreślić, że jazda na rowerze indoor cyclingzapewnia podobne efekty treningowe, co w przypadku wykorzystania prawdziwych rowerów kolarskich.

Omawiane sprzęty znajdziemy najczęściej w klubach fitness i siłowniach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić taki rower do domu. Należy przy tym pamiętać, że taki sprzęt jest przeważnie droższy od zwykłych rowerów stacjonarnych. Kiedy więc warto rozważyć jego zakup?

  • Gdy zależy Wam na sprzęcie pozwalającym na realizację intensywnych ćwiczeń.
  • Gdy szukacie rowerka do treningu wytrzymałościowego.
  • Gdy standardowe modele są dla Was niewystarczające.
  • Gdy chcecie zdobyć urządzenie o wysokiej wytrzymałości.
  • Gdy pragniecie poczuć się, jak prawdziwi kolarze.
  • Gdy przygotowujecie się do ważnych zawodów.

Rower trekkingowy nie jest oczywiście dla wszystkich. Choć ćwiczenia z jego użyciem są w pełni bezpieczne (pod tym względem nie różni się on zwykłych modeli), nie każdy będzie w stanie wykorzystać jego potencjał. Związany jest on głównie z możliwością generowania wyższego obciążenia. Z tego powodu, dobrze jest przed zakupem zastanowić się, czy taki rower naprawdę jest Wam potrzebny. Jeśli tak, powinniście dokładnie przeanalizować technikalia proponowanych urządzeń.

Polecane rowery indoor cycling

Dobry rower indoor cycling– na co zwrócić uwagę?

Proces zakupowy w tym przypadku nie może zakończy się na poszukiwaniu słowa „indoor cycling”. Nie każdy rower określany w ten sposób będzie bowiem dobrej jakości. Co więcej, niektórzy producenci używają tego słowa na wyrost. Oznacza to, że przygotowywane przez nich sprzęty tylko wyglądają, jak rowery indoor cycling. W rzeczywistości jednak znacząco się od nich różnią. Przede wszystkim zapewniają ograniczone zakresy regulacji. Nie obsługują równie niektórych funkcji typowych dla rowerów trekkingowych.

Na co więc zwrócić uwagę? Pierwszą, chyba najważniejszą, kwestią będzie mechanizm oporu. W kategorii rowerów indoor cycling, najczęściej pojawiają się dwie grupy przyrządów – rowery mechaniczne oraz rowery magnetyczne. Warto wyjaśnić, czym różnią się między sobą.

  • Rowery indoor cycling mechaniczne – w większości przypadków systemy mechaniczne montowane są w modelach najtańszych, dlatego zainteresować nimi powinny się osoby z nieco ograniczonym budżetem. Modele mechaniczne wyposażane są w hamulce, które napierają na koło, co prowadzi do wygenerowania oporu. Taki system zapewnia nieco węższy zakres regulacji, co zauważą głównie profesjonaliści.
  • Rowery indoor cycling magnetyczne – zwykłe hamulce zastąpione zostały magnesami, które w razie zbliżania się do koła zamachowego, generują większe obciążenie. Pozwala to na precyzyjniejsze dostosowanie intensywności ćwiczeń. Co równie istotne, takie mechanizmy wyróżniają się dłuższą żywotnością i mniejszą awaryjnością. Z drugiej jednak strony, magnetyczne rowery indoor cycling są z reguły droższe.

Oczywiście zastosowane systemy oporu nie są jedynymi kwestiami, jakie warto omówić przy okazji charakterystyki rowerów trekkingowych. Podobnie jak w przypadku pozostałych przyrządów, pod uwagę trzeba wziąć istotne parametry techniczne, jak również obsługiwane funkcje.

  • Parametry – pewnym wyróżnikiem rowerów indoor cycling jest fakt, iż są one wyposażane w ciężkie koła zamachowe, znacznie cięższe od tych, które możemy znaleźć w modelach standardowych. Waga kół rzadko spada poniżej 10 kg, zazwyczaj oscyluje w granicach 15-20 kg. Trzeba pamiętać też o tym, że rower trekkingowy to sprzęt zajmujący sporo miejsca. Jego waga natomiast może nieco utrudniać przesuwanie.
  • Funkcje – każdy rower indoor cycling do ćwiczeń jest wyposażany w komputer z dużym wyświetlaczem, który zdecydowanie ułatwia korzystanie z dostępnych funkcji. Tych zaś może być całkiem sporo. Będą to nie tylko pomiary aktywności (komputer mierzy czas treningu, pokonany dystans, ilość spalonych kalorii, prędkość oraz puls), ale także wgrane programy treningowe, dzięki którym możemy wyznaczyć sobie konkretny cel lub dostosować parametry sprzętu do własnego poziomu zaawansowania.

Ważna okaże się również łączność bezprzewodowa (rowery Bluetooth). Dzięki niej istnieje możliwość sparowania przyrządu z urządzeniami mobilnymi (np. smartfonami). Zainstalowane na nich aplikacje treningowe rozszerzają funkcjonalność sprzętu. Pozwala między innymi na planowanie treningu i analizowanie osiągów. Do tego wszystkiego dochodzą funkcje dodatkowe, dostępne w wybranych modelach. Wspomnieć trzeba tu między innymi o systemie HRC, który kontroluje pracę serca oraz funkcji Body Fat, czyli ocenie tkanki tłuszczowej. Szeroki zestaw funkcji zapewniają między innymi rowery EXERCYCLE S.L.

Jak już wspominaliśmy, nie każdy rower indoor cycling będzie wysokiej jakości, dlatego nie można zapominać o analizie tego, z jakich materiałów sprzęt został wykonany. Dobrym pomysłem okaże się także analiza opinii. Rowery trekkingowe są bardzo często oceniane, dzięki czemu jeszcze przed zakupem możemy dowiedzieć się, jak sprawdzą się one w praktyce.

Niektórzy producenci starają się urozmaicić swoje sprzęty, głównie poprzez montaż dodatkowegp wyposażenia. Będzie to na przykład uchwyt na bidon, podstawka pod urządzenie mobilne czy kółka transportowe.

Ile kosztuje rower indoor cycling?

Wspominaliśmy już o tym, że tego typu maszyny treningowe są zazwyczaj droższe od standardowych, domowych rowerów stacjonarnych. Wynika to głównie z ich budowy oraz zastosowanych systemów.

Tanie rowery indoor cycling zakupimy za około 1000-1500 złotych. Jeśli jednak zależy Wam na wielu funkcjach dodatkowych bądź modelach magnetycznych, musicie przygotować się na wydatek od 2000 do nawet 8000 złotych.

Jacy producenci dostarczają na rynek tego typu sprzęty? Jest ich dużo, dlatego dobrym pomysłem będzie analiza rankingów popularności. Według nich dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi rowery stacjonarne Zipro, rowery stacjonarne Spokey, rowery stacjonarne Kettler, Horizon Fitness, NORDICTRACK, a także rowery stacjonarne HMS.

Efekty treningu spinningowego

Skoro wiemy już, jakie model są dostępne na rynku i ile one kosztują, możemy zastanowić się nad tym, jakie korzyści płyną z ich obsługi. Od razu należy zaznaczyć, że sprzęty te doskonale imitują jazdę na prawdziwym rowerze szosowym – nie tylko na trasie płaskiej, ale też na krętej czy górzystej. Już samo to sprawia, że trening staje się zróżnicowany.

Możliwość łatwego dostosowania obciążenia i rodzaju treningu zdecydowanie ułatwia skoncentrowanie się na konkretnych partiach mięśni. Jest to ważne zwłaszcza dla zawodowców, których trening musi być dokładnie przemyślany i zaplanowany.

Nie jest to jednak sprzęt wyłącznie dla zawodowców. Takie domowe rowery indoor cycling są w stanie zapewnić szereg korzyści, o których z pewnością warto pamiętać.

    • Efektywne spalanie tkanki tłuszczowej – zróżnicowany trening o sporej intensywności zapewni znacznie lepsze efekty niż zwykła jazda. Godzinne ćwiczenia na rowerze trekkingowym pozwalają spalić nawet 1000 kcal.
    • Wzmocnienie mięśni – nie tylko nóg. Spinning umożliwi realizację ćwiczeń ogólnorozwojowych. Dzięki nim wzmocnimy mięśnie brzucha, ramion i pośladków.
    • Poprawa kondycji i wydolności organizmu – związane jest to między innymi z lepszą pracą układu krążenia i większą wytrzymałością.
    • Wymodelowanie sylwetki – do tego dochodzi też redukcja cellulitu, jak również ujędrnienie i uelastycznienie skóry.

Rower stacjonarny poziomy – wady i zalety

  • szeroka regulacja obciążenia
  • możliwość trenowania ze znacznie większą intensywnością
  • spinning aktywuje wiele partii mięśniowych
  • doskonałe efekty treningowe, związane na przykład ze spalaniem dużych ilości kalorii
  • wiele funkcji dodatkowych
  • producenci często zapewniają także dodatkowe wyposażenie
  • wysokie ceny
  • rowery indoor cycling są przeważnie ciężkie

Czy warto kupić rower indoor cycling?

Większa waga koła zamachowego niż zwykle, specjalnie dostosowana konstrukcja i mnogość funkcji dodatkowych – wszystko to sprawia, że trening z użyciem rowerków indoor cycling jest wyjątkowy. Gwarantuje wspaniałe efekty, dlatego tego typu urządzeniami powinni zainteresować się sportowcy i osoby chcące wynieść z ćwiczeń nieco więcej niż zwykle.

Pomimo wysokich cen, rowery indoor cycling to urządzenia warte zainteresowania. Przed zakupem dokładnie sprawdźcie jednak ich specyfikacje, a także zestaw obsługiwanych funkcji. Zdecydowanie ułatwi Wam to podjęcie ostatecznej decyzji.

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.